1. Objevte Toyotu
  2. Novinky
  3. Toyota ukazuje, co budou umět elektromobily budoucnosti

Toyota ukazuje, co budou umět elektromobily budoucnosti

Displeje na dveřích nebo třeba auto, jehož rozměry si můžete sami upravovat podle aktuálních potřeb. Toyota na Japonské přehlídce mobility odhalila několik bateriových koncepčních modelů, které jsou nabité novými technologiemi, jež zajistí jejich velmi široké využití. Nechybí mezi nimi sportovní vůz, pick-up, ale ani SUV. 

FT-3e je koncept plně elektrického SUV příští generace, který usiluje o uhlíkovou neutralitu a proměnu světa k lepšímu propojováním se společností v roli média pro přenos energií a dat mezi vozidlem a okolím.

Jeho vzhled ctí maximální tvarovou jednoduchost, přestože i moderní křivky jsou tu patrné. Pokrokové jsou digitální displeje netradičně umístěně na okraji předních dveří a linoucí se až k zadní části vozu ve spodní linii karoserie. Řidiči přicházejícímu k vozidlu se tu zobrazují vybrané informace, jako je stav nabití baterie, teplota v kabině nebo kvalita vzduchu v interiéru.

Další model FT-Se prezentuje nové pojetí sportovních vozů v uhlíkově neutrální éře. Duši závodníka zajišťuje využití zkušeností z motorsportu od týmu Toyota Gazoo Racing.

Jeho široký a přikrčený postoj společně s elegantní a moderní siluetou pomáhá snižovat aerodynamický odpor. Kokpit příští generace nabízí intuitivní ovládací prvky. Nízký profil přístrojového panelu zajišťuje skvělý výhled. Nově řešené chrániče kolen chrání řidiče za jízdy před vysokými silami příčného zrychlení.

Oba tyto modely nabídnou osobní úpravy a praktické funkce s lokalizovanými informacemi přímo na palubě vozu, zároveň jsou navrženy s filozofií, že každý vůz bude růst společně s řidičem prostřednictvím softwarových aktualizací. FT-Se používá stejné klíčové komponenty jako FT-3e, ale vyznačuje se stabilnějším ovládáním a vylepšenou aerodynamikou.

Elektromobil, jehož rozměry si sami upravíte

Toyota odhalila také koncepční model Kayoibako, který nabízí nebývalou možnost individuálních úprav. Je totiž navržený tak, aby jeho software, ale i hardware bylo možné přizpůsobit podle požadovaného způsobu využití. Výraz „kayoibako“ odkazuje na konfigurovatelné dopravní kontejnery, které se využívají k bezpečné a hospodárné přepravě dílů a produktů, jsou rozměrově upravitelné, aby zajistily co nejmenší plýtvání, a také schopné plnit různorodé potřeby díky vyměnitelným vložkám.

Kayoibako umožní různorodé komerční využití. Vůz lze snadno upravit například k efektivní dopravě menších zásilek, je možné jej upravovat podle potřeb místní komunity, například zabudováním vitrín s produkty, díky nimž vznikne mobilní prodejna. Přidat lze také další sedadla pro potřeby kyvadlové dopravy, nebo interiér přizpůsobit k dopravě cestujících upoutaných na vozík.

Široce využitelný koncept pick-upu

Toyota dále odhalila IMV 0, koncepční model pick-upu, na jehož podvozek lze pomocí šroubových spojů upevnit nejrůznější komponenty na přání zákazníka. Vrací se ke kořenům projektu Toyota IMV, což je celosvětový systém výroby a zásobování postavený na principu lokalizace výroby v regionech, kde existuje poptávka.

To umožňuje Toyotě rychle nabízet zákazníkům z celého světa zajímavější produkty za dostupné ceny. Modelová řada IMV nyní zahrnuje tři modely pick-upu, jedno MPV a jedno SUV, vyvinuté k uvedení na více než 180 trzích světa.

Další zajímavosti ze světa Toyota v magazínu Toyota Life