1. Objevte Toyotu
  2. Novinky
  3. Jen točit volantem. Moderní auta už nebudou mít pedály

Jen točit volantem. Moderní auta už nebudou mít pedály

Nejde ovšem jen o pohodlnost. Pokud auto nemá pedály a je možné jej ovládat jen pomocí rukou, znamená to, že najednou mohou bez problémů řídit i ti, kdo kvůli postižení dolních končetin dosud museli využívat jen speciálně upravené vozy.

„Nemyslím si, že lidé upoutaní na vozík jsou jedinými, kdo takový způsob ovládání automobilů už netrpělivě vyhlíží,“ říká alpský lyžař Taiki Morii, který sám trpí postižením dolních končetin.

Nejen on proto ocenil novou technologii, kterou představila Toyota na letošní Japonské přehlídce mobility. Zrychlování vozidla a jeho brzdění jsme dosud byli zvyklí ovládat pomocí pedálů. U nového systému řízení NEO Steer pedály zcela odpadají, přičemž jejich funkce se stávají součástí volantu, a k ovládání vozu tak pohodlně stačí samotné ruce.

Řidiči chtějí co největší pohodlí

Toyota tuto technologii vyvinula nejen s cílem usnadnit řízení handicapovaným lidem, ale také nabídnout zdravým řidičům nový způsob ovládání jejich auta pro zcela nové zážitky za volantem. K nápadu přitom přispěl i zmíněný lyžař Taiki Morii, i díky němu vývoj technologie trval jen 18 měsíců.

Nejde však o jedinou novinku, kterou Toyota během přehlídky ve svém stánku s tématem Poznejte svoji budoucnost představila. Také všechny ostatní nápady se nesou v duchu: pomáhat v pohybu těm, kdo se sami hýbat nemohou. Zároveň ale znamenají chytrá řešení, která ocení i běžní řidiči na svých cestách, a dokonce i při svém podnikání.

Elektromobil, jehož rozměry si sami upravíte

Mezi představenými novinkami nechybí hned několik koncepčních modelů plně elektrických aut, která ukazují na překvapivě široké využití tohoto alternativního pohonu. Nechybí mezi nimi sportovní vůz, oblíbené SUV, ale ani praktický pick-up či dodávka.

Právě koncepční model Kayoibako nabízí nebývalou možnost individuálních úprav. Je totiž navržený tak, aby jeho software i hardware bylo možné přizpůsobit podle požadovaného způsobu využití. Výraz „kayoibako“ odkazuje na konfigurovatelné dopravní kontejnery, které se využívají k bezpečné a hospodárné přepravě dílů a produktů, jsou rozměrově upravitelné, aby zajistily co nejmenší plýtvání, a také schopné plnit různorodé potřeby díky vyměnitelným vložkám.

Vůz lze snadno upravit například k efektivní dopravě menších zásilek, je možné jej upravovat podle potřeb místní komunity, například zabudováním vitrín s produkty, díky nimž vznikne mobilní prodejna. Přidat lze také další sedadla pro potřeby kyvadlové dopravy, nebo interiér přizpůsobit k dopravě cestujících upoutaných na vozík.

Je tu také koncepční model pick-upu IMV 0, na jehož podvozek lze pomocí šroubových spojů upevnit nejrůznější komponenty na přání zákazníka. Jednou tak máte perfektní zásobovací vůz, jindy zase skvělého parťáka na cestování a spaní v autě.

Další zajímavosti ze světa Toyota v magazínu Toyota Life